Wyruszamy w góry – co zabrać?

Przygotowanie na wycieczkę górską jest bardzo znaczące – niestała i kapryśna pogoda, nagłe spadki temperatury w górach są nierzadkie.

Chociaż eskapada w góry to zdrowa forma spędzania wolnego czasu, to może się niedobrze skończyć, jeśli nieprawidłowo się przygotujemy. Pamiętajmy, dobre buty górskie to mus, porządne plecaki turystyczne i odzież to następna rzecz.

góry zimą

Źródło: pl.tripadvisor.com

Plecaki takie muszą być przede wszystkim komfortowe i objętościowe na tyle, aby zmieścić w nich nie tylko prowiant, ale i niezbędne gadżety takie jak latarka, kompas czy polar z długim rękawem.

Zanim jednak zaplanujemy na daleką pieszą wyprawę górską, powinniśmy pomyśleć o kupnie dopasowanych do tego butów. Dobrze dobrane buty trekingowe są wysokie i mają za zadanie strzec kostki przed wykrzywianiem się . Podłoże buta powinno być twarde, gdyż taka podeszwa zabezpiecza naszą stopę przed uciążliwościami drogi i skaleczeniem ostrymi kamieniami. obuwie powinno być także wodoszczelne. Znajdziemy je w każdym sklepie wspinaczkowym.
Po kupnie butów trekingowych, należy nieco poużywać, gdyż pójście na wycieczkę w góry w nowych i nienoszonych butach, może skutkować pojawieniem się nieznośnych obtarć i odcisków, dokuczających w późniejszym maszerowaniu.

Jeśli na wyjście w góry przygotowujemy się latem, należy pamiętać nie tylko o letnich, ale i cieplejszych ubraniach. Podstawą naszego ubioru powinny być ciepły polar, komfortowe materiałowe spodnie i ciepła kurtka Goretex. Zamiast kurtki przeciwdeszczowej dobrze pełni rolę także foliowe ponczo, które chroni nie tylko nas, ale i plecak (sprawdzony plecak Rockland) turystyczny. Na wycieczkę w góry zachwalane jest ubieranie się na cebulkę, jeśli jednak jak wychodzimy, jest ciepło, długi rękaw i długie spodnie powinny być włożone w naszej torbie. Nasze śpiwory natomiast powinny nas chronić przed zbyt niską temperaturą.

Góry z samolotu

Źródło: en.wikipedia.org

Na rany i odciski warto spakować plastry i sprawdzone maści. Warto nie zapomnieć też o termosie lub o kubku termicznym. Jeśli natomiast planujemy ekstremalne wspinaczki, potrzebne jest, abyśmy przejrzeli pobliski sklep górski. Eksperci powinni doradzić, jaki specjalistyczny sprzęt zapewni nam bezpieczeństwo. Można przemyśleć również zakup batonów energetycznych bądź zwykłej czekolady, aby zapewnić właściwą ilość kalorii naszemu organizmowi podczas nadmiernego wysiłku fizycznego.

Źródło: Rockcentric.pl