Na urlop dwa tysiące czternaście nad morzem – wybierz Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie czterdziestu czterech) malutkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście znajduje się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status popularnej miejscowości letniskowej i uzdrowiska, chętnie wybieranego na urlop nad morzem. Świnoujście to również znaczący port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Świnoujście, latarnia
Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dumą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz sześć kilometrów na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża non stop się poszerza na skutek cofania się morza, czego wynikiem są również płytkie kąpieliska.

W okresie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najbardziej ciepłych w naszym kraju. Warto także podkreślić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam corocznie zdobywa certyfikat „błękitnej flagi”, co znaczy, iż spełnia ona wysokie standardy dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest znakomicie zagospodarowane – na urlopowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaoferowania także rejsy statkami białej floty.

Świnoujście zachwyca przede wszystkim architekturą typową dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat dwudziestych osiemnastego wieku oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej między świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich. Wspomniana droga spacerowa to miejsce popularne pośród wycieczkowiczów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najistotniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która aktualnie funkcjonuje, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z tysiąc dziewięćset dwunastego roku oraz dawna stocznia z lat tysiąc osiemset dziewięćdziesiąt siedem- tysiąc dziewięćset trzy przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych warto wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Pośród historycznych obiektów powiązanych z portem morskim powinno się zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Wspaniała panorama Świnoujścia rozciąga się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Interesującym miejscem jest także Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z tysiąc osiemset piątego roku na Placu Rybaka. Utworzono tu ekspozycję poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej jest jedyne w naszym kraju Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście pozyskało na skutek wykrycia na jego terenie źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania stosownych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się w szczególności choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z uzdrawiających masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, zatem dziwnego, że Świnoujście pobija rekordy, jeżeli chodzi o rezerwacje na wypoczynek dwa tysiące czternaście (Świnoujście – oferty).

Wśród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Do najbardziej cennych przyrodniczo terenów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka mniej więcej sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną ujęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikalnymi gatunkami roślin, między innymi zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin. Na omawianym obszarze występuje też mnóstwo pomników przyrody, zwłaszcza stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu należy wybrać się na piechotę lub rowerem do niedalekich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.