Na urlop dwa tysiące czternaście nad morzem – wybierz Świnoujście

Świnoujście jest jedynym polskim miastem, zlokalizowanym na wyspach: Wolin, Uznam i Karsibór oraz na kilkudziesięciu (łącznie czterdziestu czterech) malutkich, niezamieszkanych wysepkach. Świnoujście znajduje się nad rzeką Świną i Morzem Bałtyckim. Posiada status popularnej miejscowości letniskowej i uzdrowiska, chętnie wybieranego na urlop nad morzem. Świnoujście to również znaczący port morski ze stałymi połączeniami z duńską wyspą Bornholm oraz Szwecją.

Świnoujście, latarnia

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dumą Świnoujścia jest piaszczysta plaża o długości mniej więcej dziesięciu kilometrów (3,7 km na wyspie Uznam oraz sześć kilometrów na wyspie Wolin) i szerokości osiągającej 130 m.. Plaża non stop się poszerza na skutek cofania się morza, czego wynikiem są również płytkie kąpieliska.

W okresie letnim bałtyckie wody w okolicy Świnoujścia są zaliczane do najbardziej ciepłych w naszym kraju. Warto także podkreślić, że świnoujska plaża na wyspie Uznam corocznie zdobywa certyfikat „błękitnej flagi”, co znaczy, iż spełnia ona wysokie standardy dotyczące, jakości i bezpieczeństwa. Tutejsze wybrzeże jest znakomicie zagospodarowane – na urlopowiczów czekają takie atrakcje jak: zjeżdżalnie wodne, trampoliny, motorówki z pontonami, skutery wodne i paralotnie. Świnoujski port ma do zaoferowania także rejsy statkami białej floty.

Świnoujście zachwyca przede wszystkim architekturą typową dla nadmorskich miast. Możemy podziwiać tutaj zabytkowe budowle portowe i kamienice. W mieście znajdują się dwa układy urbanistyczne: śródmieścia z lat dwudziestych osiemnastego wieku oraz dzielnicy nadmorskiej z lat czterdziestych dziewiętnastego wieku położonej między świnoujską promenadą a osłaniającym ją od śródmieścia zabytkowym Parkiem Zdrojowym, w którym rosną rzadkie okazy drzew śródziemnomorskich.

Masz chęć rozszerzyć swą wiedzę na taki temat? Zachęcamy więc do przejścia do kolejnej witryny. Tam czeka na Ciebie dzisiejszy wpis (https://goldwasser.pl/).

Wspomniana droga spacerowa to miejsce popularne pośród wycieczkowiczów. Znajdują się tutaj punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno.

Do najistotniejszych obiektów Świnoujścia należą przede wszystkim: wieża garnizonowego kościoła luterańskiego pw. Marcina Lutra z tysiąc dziewięćset czwartego roku, która aktualnie funkcjonuje, jako punkt widokowy i kawiarnia, zespół fortów twierdzy Świnoujście, pensjonat „Posejdon”, willa ryglowa z tysiąc dziewięćset dwunastego roku oraz dawna stocznia z lat tysiąc osiemset dziewięćdziesiąt siedem- tysiąc dziewięćset trzy przy Wybrzeżu Władysława IV (Basen Północny) (dodatkowe informacje w serwisie obiektów sakralnych warto wymienić kościół filialny Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XV w., kościół parafialny Najświętszego Serca Jezusa, kościół Chrystusa Króla, neogotycki kościół „Stella Maris” oraz cmentarz ewangelicki. Pośród historycznych obiektów powiązanych z portem morskim powinno się zobaczyć: basen U-Bootów na wyspie Karsibór – dawna baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów, Brama Zachodniego Kompleksu Fortecznego, a także Falochron Zachodni i Wschodni.

Wspaniała panorama Świnoujścia rozciąga się z galerii widokowej mieszczącej się na najwyższej w Polsce latarni morskiej (68 m). Interesującym miejscem jest także Muzeum Rybołówstwa Morskiego zlokalizowanym w dawnym ratuszu z tysiąc osiemset piątego roku na Placu Rybaka. Utworzono tu ekspozycję poświęconą historii miasta i przedstawiającą stare przyrządy nawigacyjne, zbiory etnograficzne oraz kolekcję ryb i muszli. W części portowej jest jedyne w naszym kraju Muzeum Egzotycznych Ryb Mrożonych.

Status uzdrowiska Świnoujście pozyskało na skutek wykrycia na jego terenie źródeł leczniczej solanki i w konsekwencji wybudowania stosownych urządzeń przyrodoleczniczych. W tutejszych sanatoriach leczy się w szczególności choroby układu krążenia. Można tu skorzystać z uzdrawiających masaży, okładów z borowiny i kąpieli solankowych. Nic, zatem dziwnego, że Świnoujście pobija rekordy, jeżeli chodzi o rezerwacje na wypoczynek dwa tysiące czternaście (Świnoujście – oferty).

Wśród najważniejszych imprez organizowanych w Świnoujściu wyróżnić należy Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej „FAMA”, Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej „Wiatrak”, Plażowe Mistrzostwa Polski w Budowaniu Czegoś z Piasku.

Do najbardziej cennych przyrodniczo terenów w rejonie Świnoujścia należą: rezerwat Karsiborska Kępa na wyspie Karsibór gdzie mieszka mniej więcej sto czterdzieści gatunków ptaków, florystyczny rezerwat przyrody Karsiborskie Paprocie gdzie ochroną ujęto kawałek wielogatunkowego lasu liściastego ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego, Delta wsteczna Świny z wieloma unikalnymi gatunkami roślin, między innymi zbiorowiskami solniskowymi, szuwarami kłociowymi i wielopostaciowymi szuwarami trzcinowymi, a także wydma szara i wydma biała usypana wzdłuż brzegu morskiego, między innymi na Półwyspie Przytorskim, z typowymi dla nich gatunkami roślin.

Wręczamy Ci darmowy wgląd do następnych wątków, jeśli opisy opracowane na tej stronie szalenie Cię porwały. Zatem nie ociągaj się!

Na omawianym obszarze występuje też mnóstwo pomników przyrody, zwłaszcza stare dęby i cisy. Podczas pobytu w Świnoujściu należy wybrać się na piechotę lub rowerem do niedalekich niemieckich kurortów przez graniczne przejście Świnoujście – Ahlbeck.