Polscy harcerze mają liczne symbole różnicujące ich od innych grup

Harcerze są jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji młodzieżowych w Polsce. W Polsce istnieją dwie najważniejsze organizacje harcerskie, do których należy większość młodych ludzi. Większa część harcerzy po określonym czasie rezygnuje z uczestnictwa w organizacji.

Część jednak zostaje, pełniąc w późniejszym czasie rolę instruktorów i przewodników dla młodych harcerzy. Część z nich jest w harcerstwie przez całe życie, z biegiem lat zbierając różnorodne odznaczenia i kolejne stopnie w hierarchii. Działalność członków harcerstwa miała szczególne znaczenie w trakcie działań wojennych, gdy stanowili oni realne wsparcie dla walczących żołnierzy. Obecnie do ich założeń należy kształtowanie w młodych ludziach najwyższych wartości jak na przykład przyjaźń i miłość ojczyzny. Harcerze są rozpoznawalni ze względu na specyficzny mundur harcerski. Jego krój, kolor i dodawane do niego elementy zależą od rodzaju organizacji, a niekiedy także od drużyny.

Zasadnicze części munduru

Mundur i ekwipunek

Mundur dla harcerzy (harcerski niezbędnik) złożony jest z dwóch głównych elementów – bluzy harcerskiej i spodni albo spódnicy. Kolor bluzy dla dziewcząt w większości przypadków różni się od tych chłopięcych.

Jeśli użyta w powyższym tekście retoryka do Ciebie przemówiła, to zobacz tu akcesoria do szkoły inne tego rodzaju porady – one dotyczą pokrewnej tematyki.

Wskazywane są różnego rodzaju nakrycia głowy, do których należy beret z lilijką, różne kapelusze i czapka typu furażerka. Do munduru dołączane są różnego rodzaju symbole. Najważniejszym z nich jest krzyż harcerski. Występowanie tego rodzaju dodatków zazwyczaj zależy od stopnia, na jakim określona osoba się znajduje. Dlatego na przykład sznury funkcyjne mogą mieć zróżnicowane kolory. Specyficznym elementem ubioru harcerskiego są także getry do kolan i solidne buty do przemieszania się w zróżnicowanych warunkach.

Sklep z artykułami harcerskimi

Właściwie w każdej miejscowości można znaleźć składnicę harcerską, w której do kupienia są wszystkie wyżej wymienione dodatki. Sklep tego rodzaju musi posiadać odpowiednie uprawnienia, a zatrudnieni wiedzę na temat aktualnego umundurowania w rozmaitych organizacjach. W takim punkcie można więc dostać rozmaite naszywki na mundur harcerski, czapki i tym podobne produkty. Takie sklepy niejednokrotnie znajdują się blisko siedzib organizacji harcerskich. W ostatnim czasie popularne jest także kupowanie takich produktów przez Internet.