Podróż po południowych zakątkach Polski

Nie brakuje zachwytów nad Pragą, marzymy o Paryżu, a nie mamy pojęcia, co możemy zobaczyć u nas. Oczywiście nie mamy pojęcia, że żyjemy w jednym z najpiękniejszych miejsc – jeżeli nie na świecie, to z całą pewności w Europie.

Plan wycieczki po naszym kraju nie jest taki łatwy, więc początek trzeba dostosować do miasta w którym mieszkamy, czyli początku wyprawy. Jeżeli przyjmiemy, ze start to Wrocław, łatwo wybrać się na wycieczkę przez południową Polskę. Cel: Kraków.

Forteca w Srebrnej Górze

Zamiast wybierać znanych szlaków i rezygnować z widoków, jadąc autostradą, warto wybrać drogę do grodu Kraka całkiem niecodziennie i w pewnym sensie okrężnie. To dobry sposób, żeby zobaczyć nowe miasta. Z Wrocławia można więc wybrać się prosto do Srebrnej Góry – to około 70 km, ale wrażenia niesamowite. Dobrze zacząć wyjazd wcześnie rano, żeby móc poświęcić chwilę słynnej twierdzy. To jeden z bardziej znanych fortów, bardzo dobrze zachowany. Osiemnastowieczna twierdza wartowała wejścia do Kotliny Kłodzkiej. Fortecę dobrze zwiedzać kilka godzin – zarezerwujmy na to trochę czasu.

noclegi koło Wrocławia

Autor: Pałac Brzezina
Źródło: http://www.palacbrzezina.pl/

Zatrzymaj się w Bielsku-Białej

Większość zna to miejsce, jednak niewielu je zwiedziło. Po aktywnym dniu w srebrnogórskich fortach, dobrze przenocować, rezerwując hotel spa mazury dla dwojga Bielsko-Biała to na szczęście jedno z miejsc, które nie zniechęcą cenami turystów. To rewelacyjny przystanek, żeby spokojnie pozwiedzać Pogórze Śląskie, gdzie nie brakuje zielonych, spokojnych zakątków, a również chociażby Beskid Śląski. Można po prostu kupić mapę i pójść przed siebie.

Wadowice i Kraków

Jeżeli się nie spieszymy, drogę do Krakowa warto przerwać i pozwiedzać Wadowice. Noclegi w okolicy wrocławia naturalnie są dużo tańsze, dlatego przy okazji trochę zaoszczędzimy. Poza tym, że to miasteczko wszystkim kojarzy się z polskim Papieżem i jego ulubionymi ciastkami, to naprawdę przytulne miasto, o zabudowie charakterystycznej dla południowej Polski. Może więc okazać się prawdziwą atrakcją dla mieszkających na zachodzie kraju. Kraków z kolei najbardziej przyjazny jest jesienią i wiosną, kiedy jest mniej turystów, a pogoda sprzyja spacerom. Najlepiej tak ułożyć wyprawę, żeby spokojnie spacerować po mieście, bez biegania i wybierania jedynie znanych punktów turystycznych.

Źródło