Bardzo tanie nocowanie – czyli jak zwiedzić świat, ale nie zrujnować portfela?

Na całym świecie jest wiele miejsc, które można zobaczyć i gdzie można zapomnieć o codzienności. Wyjazdy najczęściej związane są z opłatami za noclegi, jedzenie i wszelkiego rodzaju bilety. Czy można wyjechać na daleki wypad i za noclegi nie zapłacić ani złotówki? Oczywiście, że można. Ale jak tego dokonać? Na to pytanie odpowiada jedno krótkie, angielskie słowo: couchsurfing.

Portale internetowe zrzeszają ludzi z całego globu, którzy udostępnią swoje mieszkania lub pokoje osobom, które zwiedzają różne zakątki świata i zamiast nocować w hotelach, hostelach lub pensjonatach, chcą zasmakować trochę przygody i spać w łóżku nieznanych sobie wcześniej ludzi.

Couchsurfing to właśnie goszczenie kogoś nieznanego we własnym mieszkaniu. Ten typ podróżowania nadaje się na podróżowanie samodzielnych, z partnerem lub całą rodziną – jeśli tylko osoba, która chce nas gościć, wyraża na to zgodę. Jak poszukać wspomnianych możliwości? () Sposobów jest kilka – albo poszukać noclegu w mieście, w którym planujemy się zatrzymać, albo wybrać państwo, które chcemy zobaczyć na przykład Portugalię, a w niej jakąś przyjemną miejscowość, w której ktoś będzie chciał nas przenocować w terminie, który sobie wybraliśmy. Można wybrać jeszcze inną opcję – zaplanować na początku termin wyjazdu a później znaleźć osobę, która wtedy mogłaby nas przenocować.

Jeżeli szukasz uzupełniających danych na opisywany w tym serwisie temat, to na pewno odnajdziesz więcej pod linkiem.

() Wcześniej dobrze jest korespondwać przez jakiś czas lub spotkać się na skype z osobą, która będzie nas przyjmować lub którą my będziemy przyjmować u siebie, żeby trochę się rozeznać, czy zyskamy sympatię. Dobrze jest też wypytać o kilka zagadnień związanych z naszym pobytem, np. ułatwiających pakowanie, zaplanowanie wydatków lub spędzanie wolnego czasu i atrakcje turystyczne. Osoba znająca od małego swoje miasto, okolicę i swój kraj, na pewno doradzi lepiej niż niejeden zawodowy przewodnik.

A co dostaniemy w zamian? Dołączenie do bazy couchsurferów i umożliwianie nocowania w naszym domu. Zupełnie nowe znajomości, które mogą przerodzić się w przyjaźnie na całe życie. Podszkolenie języków obcych, poznanie innych kultur, innej kuchni i miejsc oczami tubylców. Drobne przysługi jako sposoby odwdzięczenia się za nocleg również są mile postrzegane. I – być może – zyskamy miejsce, do którego jeszcze powrócimy na kolejny wyjazd a gospodarz przyjedzie do nas z rewizytą?