Wakeboarding – czyli sport wodny dla odważnych

Wakeboard jest kombinacją snowboardingu, surfingu oraz nart wodnych. Każdy z fanów wymienionych sportów winien więc spróbować swoich sił na wyciągu wakeboardingowym, a bez wątpienia nie będzie zawiedziony.

jezioro

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Tak samo jak narty wodne, identycznie i wakeboard opiera się na utrzymywaniu się na powierzchni wody na desce wakeboardingowej.

W takiej sytuacji jednak deska jest jedna, zupełnie jak przy snowboardingu. W zależności od umiejętności pływaka (wakeboarder’a) sport hulajnogi do trików ten może być bardzo widowiskowy. Do ciągnięcia wakeboardera wykorzystać można łódź motorową lub wyciąg. W Polsce jest już parę doskonale działających ośrodków wodnych mających na wyposażeniu wyciąg do wakeboardingu.
Wakeboard to sport, który można uprawiać tak samo na wodach jeziora, jak i na morzu.

Świeżo upieczony wakeboarder powinien jednak kategorycznie zacząć od jeziora, albo sztucznego akwenu przygotowanego specjalnie pod tego typu sporty. Woda na jeziorze jest bardziej do przewidzenia, a fale mniejsze. Dopiero, gdy przyswoimy już pewne zdolności można próbować zmierzyć się z morską falą.

Morze, Jantar

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Żeby zacząć swoją konfrontację z wakeboardingiem wskazane jest zakupić odpowiedni sprzęt, czyli przede wszystkim frapuje nas deska i wakeboard buty. Nie oznacza to, że jesteśmy przymuszeni na wstępie zakupić wszystko na własność. Na początek wystarczy wypożyczyć, a potem, gdy już przekonamy się, że jest to sport dla nas spróbujmy zastanowić się nad zakupem własnego. Przeważnie nadmienione już ośrodki wodne mają wypożyczalnie sprzętu. Ceny kompletów do wakeboardingu są różnorodne. W zależności od tego, czy zdecydujemy się zakupić sprzęt nowy, czy z drugiej ręki stracimy na zakupy odpowiednio od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Jeśli wcześniej nie zdarzyło nam się mieć na sobie narty wodne albo spróbować swoich sił na desce snowboardowej lub surfingowej i nie czujemy się zbyt bezpiecznie na samodzielną naukę, możemy zapisać się na kurs wakeboardingu. Nauka pozwoli nam w pewny sposób, pod opieką instruktora zaznajomić się z elementarnymi zasadami tej dyscypliny oraz nauczyć bazowych trików.