Rejon Wielkopolski – ciekawy wybór miejsca na wakacje z rodziną

Każdy, kto chciałby odbyć wędrówkę do miejsc, gdzie rozpoczęły się dzieje państwa polskiego, powinien zaplanować co najmniej długi weekend w Wielkopolsce bądź wybrać ten region na wypoczynek dwa tysiące czternaście. Niezwykłe odkrycia dokonane przez archeologów na tym rejonie przyczyniły się do sporego powiększenia wiedzy o historii Polski. Przypuszczalnie, że dzięki dalszym badaniom poznamy jeszcze sporo ciekawych szczegółów o tym rejonie.

Bazylika sanktuarium, Licheń

Autor: Arcadiuš
Źródło: http://www.flickr.com
Do najważniejszych wielkopolskich miast należą Poznań i Gniezno. Poznań to stolica Wielkopolski i jednocześnie znaczące centrum gospodarcze, handlowe, naukowe, kulturowe i turystyczne zachodniej części kraju. W sercu cudnej, poznańskiej starówki mieści się Stary Rynek z renesansowym ratuszem, z którego wieży trykają się koziołki, będące jednym z paru symboli miasta. W ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.

Oprócz tego przy Starym Rynku stoją wspaniale odremontowane kupieckie kamienice, Studzienka Bamberki, urzekające fontanny, a także barokowy kościół farny pod wezwaniem świętego Stanisława. Najbardziej starą częścią Poznania jest Ostrów Tumski. Wznosi się tutaj fantastyczna katedra pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miejsce to stanowi kolebkę państwa polskiego i Kościoła, a także nekropolię Piastów: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela i Przemysła II. W podziemiach bazyliki do dnia dzisiejszego zachowały się relikty przedromańskie i romańskie. W Poznaniu trzeba również zobaczyć kompleks rekreacyjny naokoło jeziora Malta (https://www.eccoholiday.com/dojazd-wlasny/malta/) i Nowe Zoo. Najbardziej cennym zabytkiem Gniezna jest bazylika archikatedralna pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Świątynia, w której odbywała się koronacja polskich królów jest prawdziwym skarbem o skali europejskiej. Na wyjątkową uwagę zasługują niesłychanie cenne Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające historię życia św. Wojciecha oraz jego relikwie, umieszczone w prezbiterium, we wczesnobarokowym relikwiarzu. Kalisz nazywany jest najstarszym miastem w Polsce, bowiem wzmiankowano o nim już w II wieku n.e.. Do najbardziej cennych zabytków Kalisza należą: kościół ojców franciszkanów z relikwiami błogosławionej Jolenty, katedra św. Mikołaja i Państwowy Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego.

Wśród innych atrakcyjnych wielkopolskich miejscowości warto wyróżnić Kórnik ze zachwycającą rezydencją Działyńskich, w której zgromadzono bogate zbiory biblioteczne i pamiątki narodowe. Kórnicki zamek otoczony jest Arboretum, z najbardziej bogatą w Polsce kolekcją drzew i krzewów (około trzy tysiące gatunków i odmian). Trzeba również zajrzeć do Rogalina, gdzie mieści się późnobarokowo – klasycystyczna rodowa chata Raczyńskich, ze rewelacyjną kolekcją malarstwa polskiego i europejskiego. Do pałacu przylega park francuski i angielski z pomnikowymi dębami. W nieodległym Puszczykowie odwiedzić można wyjątkowo ciekawe muzeum, które mieści się w domu, w którym mieszkał słynny pisarz i obieżyświat Arkady Fiedler. Nazbierano tam dzieła autora i pamiątki z jego ekspedycji. W Szreniawie mieści się inny ciekawy obiekt muzealny – Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego, które na swoim obszarze ma mniej więcej 20 000 eksponatów. Nie można pominąć również Ostrowa Lednickiego, gdzie obejrzeć można fragmenty palatium Mieszka I. Punktem obowiązkowym jest także Wielkopolski Park Etnograficzny wsi wielkopolskiej w Dziekanowicach nad brzegiem Jeziora Lednickiego. Do innych wielkopolskich atrakcyjnych skansenów należą: Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, Skansen w Russowie, Skansen w Mrówkach, Skansen Pszczelarski w Swarzędzu, Skansen w Wolsztynie i Skansen Miniatur w Pobiedziskach. Podczas pobytu w Wielkopolsce trzeba ujrzeć również pałac w Racocie ze znaną Stadniną Koni, pałac w Pawłowicach ze fantastycznym, w dużej mierze oryginalnym wyposażeniem, zamek w Rydzynie z bogatym wystrojem sztukatorskim i rzeźbiarskim, zespół pałacowo – parkowy w Czerniejewie oraz dwór w Koszutach wykonany w sposób dający wyobrażenie, iż ktoś tutaj mieszka. Jeśli wybierzemy się na poszukiwanie śladów bytności Adama Mickiewicza w regionie wielkopolskim, trafimy na pałac w Śmiełowie, gdzie wieszcz przebywał w tysiąc osiemset trzydziestym pierwszym roku. Na pamiątkę jego bytności zrobiono tu poświęcone mu muzeum. Wspaniałym zabytkiem utrzymanym w stylu francuskiego renesansu jest zamek w Gołuchowie. Obiekt okala park o charakterze arboretum, a niedaleko znajduje się jedyna w Wielkopolsce zagroda żubrów. Naszej uwadze nie może umknąć również wspaniały pałac myśliwski w Antoninie wzniesiony dla rodziny Radziwiłłów.

Jeśli niezwykle intryguje Cię podnoszona w tym artykule sprawa, poza tym koniecznie zobacz tekst w serwisie (https://www.nadwigrami.pl/klub-sportowy,trening-jezdziecki.html) opisującym pokrewne zagadnienia.

Dwa razy przebywał tu Fryderyk Chopin i żeby utrwalić te odwiedziny corocznie odbywa się tutaj festiwal „Chopin w barwach jesieni”.

Wśród najistotniejszych wielkopolskich miejsc pielgrzymkowych wymienić możemy głównie sanktuarium w Licheniu, gdzie mieści się cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej. Do najistotniejszych obiektów w Licheniu należą bazylika, kościół pod wezwaniem świętej Doroty, kamienna Golgota i pomnik Jana Pawła Drugiego. W sanktuarium stworzono bardzo dużo wspaniałych alejek z kapliczkami i pomnikami o charakterze religijnym. Innymi znanymi miejscami pielgrzymkowymi są: Kalwaria Skulska z Droga Krzyżową, Sanktuarium świętego Józefa w Kaliszu, Bazylika na świętej Górze koło Gostynia, Sanktuarium Maryjne w Górce Klasztornej, Droga Krzyżowa w Ujściu i Kolegiata w Szamotułach. W Wielkopolsce znajduje się też sporo uroczych zrobionych z drewna kościołów, m.in. w Tarnowie Pałuckim, Słopanowie, Bralinie, Wierzenicy, Wełnie, Dolsku, Gułtowych i Słupcy.

Najcenniejszym przyrodniczo regionem w Wielkopolsce (dobra strona) jest Wielkopolski Park Narodowy, który powstał w celu ochrony polodowcowego krajobrazu. Podsumowaniem wszystkich cennych atutów naturalnych Parku jest Ośrodek Muzealno – Dydaktyczny Wielkopolskiego P.N. w Jeziorach.