Co dają nam Bieszczady? Dlaczego właśnie tam powinniśmy się wybrać?

Bieszczady, mimo dość niewielkiej gęstości zaludnienia, były rejonem zamieszkałym już w epoce neolitu. Interesujące zjawisko, zwłaszcza iż duża część starszych osad z biegiem czasu nabierała znaczenia i powiększała się do rozmiarów ogromnych dziś metropolii, a takich rzeczy w Bieszczadach po prostu nie ma.

bieszczady

Autor: Przemyslaw Kozuch
Źródło: http://www.flickr.com
Z innej strony, obserwując te tereny, na Bieszczady atrakcje, czyli przystępne niskie góry, wielki obszary zalesione oraz ciągnące się kilometrami połoniny, wydają się one świetnym miejscami do zamieszkania i życia w tamtym miejscu, a biorąc pod uwagę dostępność zwierzyny łownej (jeszcze obecnie Bieszczady zamieszkuje sporo ginących, niespotykanych na innych terenach w naszym kraju, gatunków) nie widzi się niczego zaskakującego w tym starym osadnictwie. W dużej liczbie tamtejszych miejscowościach prowadzono wykopaliska archeologiczne, odnaleziono tam ślady kultury łużyckiej, a do tego liczne wpływy Celtów – zobacz Polańczyk.

Młodsze osadnictwo jest datowane na czasy średniowiecza: zjawiali się tam przybysze z innych części Polski, Węgier i Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Wiele wsi i małych miejscowości leżących na tych terenach założonych zostało faktycznie w tych czasach: dawna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach.

Skoro czytasz ten artykuł, oznacza to, że zafascynowało Cię przedstawiane zagadnienie. Jeżeli tak, to podobne źródła (https://www.hotel-zubrowka.pl/) zawierają nie mniej ważne dane.

Na Tym terenie mocne piętno odcisnęły starcia z ukraińską partyzantką (UPA) i bardzo fatalna w skutkach akcja Wisła – duża akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w której wyniku swoje rodzinne tereny była zmuszona porzucić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad. Obecni mieszkańcy to głównie osadnicy z innych rejonów Polski.

Bieszczady

Autor: Andrzej Wójtowicz
Źródło: http://www.flickr.com
Po tak tragicznych zajściach Bieszczady jednak się podniosły: dzisiaj, nadal z rysem typowym dla tamtejszej dzikości, stają się coraz bardziej popularne pod względem turystycznym. Infrastruktura wzięta ze współczesności zapewnia dużą dostępność rozrywek typowo górskich, wodnych jak i normalnych miejskich uciech. Dziś wypoczynek w tym regionie to duża radość dla turystów z Polski oraz spoza naszego kraju (sprawdź poradnik atrakcje Bieszczadów). Nie jest to jeszcze aż tak skomercjalizowany teren, dlatego każdy, kto szuka spokoju oraz odpoczynku wśród odgłosów natury, odnajdzie je w Bieszczadach.